Розвиток полуничних кооперативів «Екофрутс»

Проект «Розвиток полуничних кооперативів «Екофрутс»»тривав в Україні з 2010 до кінця 2017 року. Проект впроваджувався за співфінансуванням DanoneEcosystemFund (Франція), HeiferInternational (США), Dantrade, LLC (Нідерланди) у співробітництві з МБФ «Добробут громад» (Україна) та ГС «Інноваційне фермерство та кооперація» (Україна). Також часткове співфінансування частини обладнання (холодильна камера) було здійснено за підтримки USAID(США).

Фінансування партнерського проекту по створенню полуничного кооперативу було впроваджено в рамках співробітництва Міжнародного благодійного фонду «Добробут Громад», «Данон Екосистем Фонду», компаній «Дантрейд», «Данон» в Україні та HeiferInternational (США).

Проект мав на меті допомогти фермерам  підвищити власні прибутки шляхом об’єднання їх в сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) для виробництва полуниці на основі сучасних технологій та гуртового продажу через кооператив.

В рамках проекту було проведено забезпечення кооперативу необхідним ґрунтообробним обладнанням (трактором, причепом, фрезою, культиватором, плугом, гребенеутворювачем, оприскувачем, дизельним генератором та іншим), високопродуктивною фріго розсадою (та що зберігається в холоді до самого висаджування), устаткуванням та виробничими потужностями для крапельного поливу; будівництво та оснащення камери для попереднього охолодження врожаю полуниці та інше. Було впроваджено новітню технологія вирощування полуниці, що передбачає використання фріго-розсади найвищої категорії, мульчування плівкою задля запобігання висихання ґрунту та появи бур’янів, а також використання системи крапельного зрошення, що значно зменшить обсяги води для поливу.

Створення полуничного кооперативу

Першим господарством, на якому була запроваджена програма розвитку, став кооператив «Лосятинське молочне джерело» у селі Лосятин Кременецького району Тернопільської області. Саме на його базі було розпочато промислове виробництво полуниці. На момент початку проекту це був один з найдепресивніших регіонів в Україні, з великою трудовою міграцією до Польщі. Але в той же час саме цей регіон мав майже сторічну історію вирощування полуниці та ідеальні кліматичні умови та ґрунти для цієї культури.

Проект1

Проект2
В 2010 році кооперативом було взято в оренду перші гектари паїв під полуницю, в 2011 році засаджено перших 10 га полуниці. Для ведення виробничої діяльності в 2013 році кооператив зареєстрував підприємство ТОВ «Екофрутс», яке станом на червень 2017 року має 23га насаджень полуниці.
За час діяльності проекту проведено підготовчі польові роботи та роботи з забезпечення рослин водою, шляхом будівництва накопичувального басейну площею 0,4 га, а також відновлення свердловини. Закуплено трактор, розкидач добрив, оприскувач, дискову борону, фрезу, грядоутворювач, сучасну систему крапельного зрошення, мотокоси та мотоблоки для прополки та обробки міжрядь, а також потужний електрогенератор. Лосятинська сільська рада надала в оренду дві кімнати під офіс кооперативу, а районна рада оплатила ремонт. Окрім того, кооператив орендує в сільської ради токове приміщення та будівлі на ньому. Для забезпечення ефективної логістики полуниці, проект профінансував будівництво камери охолодження на 30 тн та морозильну камеру на 15 тн., термо-автомобіля та електронавантажувача.
Проект3

Проект4

Головним покупцем полуниці з Лосятина є компанія «Данон», яка використовує полуницю найвищої якості для виробництва йогуртів під своїми торгівельними марками (Activia, Живинка, Простоквашино) в Україні. Також полуниця продається через оптові ринки та в 2017 році навіть з’явилася на полицях супермаркетів
Проект5
Окрім кооперативу в Лосятині фінансову допомогу на придбання техніки, посадкового матеріалу та систем зрошення отримав СОК «Агрофрут», що був створений в 2014 році в с. Романів, Перемишлянського району Львівської області.
Проект також розпочав активну співпрацю з сімейними фермами, які займаються вирощуванням полуниці.. В сукупності вони засадили 5,5 га полуниці на умовах співфінансування, що демонструє готовність фермерів частково фінансувати витрати, пов’язані з вирощування полуниці, що в свою чергу свідчить про їхню віру в економічну доцільність та сталість ідеї даного проекту.
Навчання, що проводились в рамках проекту, пройшли 1682 особи. Завдяки навчанню, консультаційній підтримці та обміну досвідом в Тернопільській та Львівській областях з’явилось ще 7 нових кооперативів, які мали безпосереднє відношення до проекту.
За 7 років впровадження проекту було створено 297 робочих місць, 1525 людей отримали сезонну роботу або додатковий заробіток. Загалом проект позитивно вплинув на життя більше ніж 4500 людей (родини тих, хто мав відношення до проекту). Учасники проекту змогли підвищити свої прибутки на 40-70%. Будучи офіційно працевлаштованими, працівники кооперативного підприємства отримуватимуть в «холодні» місяці допомогу з безробіття, коли на полі немає роботи. Це стало можливим завдяки тому, що кооперативне підприємство платить соціальні податки як роботодавець. Як підсумок, покращилася соціально-економічна ситуація в зоні дії кооперативу – зменшилося безробіття та суттєво зменшилася трудова міграція місцевого населення за кордон. Станом на сьогодні кооперативне підприємство формує 80% бюджету села Лосятин.
Проект6
СОК «Лосятинське молочне джерело» активно працює над диверсифікацією послуг для власних членів. Кооператив активно долучився до заготівлі малини в своїх членів.
В співпраці та за організаційною підтримкою ГС «Інноваційне фермерство та кооперація» на території ферми відбуваються тренінги та навчання з технології, якості та управління полуничним бізнесом.